Unieważnienie kredytu we frankach

Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości zakupionej na podstawie umowy kredytu frankowego i zastanawiasz się, czy unieważnienie kredytu we frankach jest możliwe, spieszymy z odpowiedzią. Już od około 4 lat toczą się rozprawy sądowe o unieważnienie kredytu frankowego i zdecydowana większość z nich to sprawy wygrane przez frankowiczów. Trybunał sprawiedliwości Unii Europejskiej cały czas wydaje niekorzystne wyroki dla banków, które udzieliły kredytu frankowego. Głównie wygrane były sprawy w przypadku kredytu denominowanego, czyli przeliczanego na obcą walutę, ale umowa o kredyt indeksowany również może zostać unieważniona. Warto zawalczyć o unieważnienie umowy kredytowej, ponieważ okazuje się, że większość umów z bankami zawierała klauzule abuzywne, czyli klauzule niedozwolone, które były sprzeczne z prawami konsumenta i godziły w jego interesy oraz w zasady współżycia społecznego.

Oczywiście należy pamiętać, że każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie w zależności od okoliczności zawarcia umowy kredytu frankowego oraz lokalizacji.

Z czym wiąże się unieważnienie umowy kredytu frankowego?

Warto przeanalizować, jakie są skutki prawne nieważności umowy kredytu frankowego. Jeśli umowa kredytowa zostanie unieważniona, działa to w taki sposób jakby nigdy nie istniała i nie ma żadnych skutków prawnych w przyszłości. Kredytobiorca nie musi płacić kolejnych miesięcznych rat kredytu i może się starać o wykreślenie hipoteki z ksiąg wieczystych. Niestety w związku z tym, że obie strony wykonały postanowienia umowy, możemy narazić się na roszczenia banków. Kredytobiorca musi zwrócić kwotę kredytu frankowego, jaką otrzymał, a bank sumę wszystkich rat kapitałowo-odsetkowych. Z drugiej strony roszczenie banku może być nieuzasadnione, ponieważ jeśli umowa kredytu frankowego jest nieważna, następuje przedawnienie roszczeń.

Dodatkowo banki próbują uzyskać odszkodowanie z tytułu korzystania z ich kapitału przez kilka lat. Niestety zgodnie z prawem unijnym i dyrektywą rady, dotyczącą nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich takie działanie jest niezgodne z prawem. Jednak to wszystko zależy od postępowania sądowego i orzeczeń sądów. Tak czy inaczej, coraz więcej banków po sprawie sądowej zakończonej unieważnieniem umowy na korzyść kredytobiorcy, zaczyna pozywać kredytobiorców, dlatego istnieje uzasadnione ryzyko, że staniemy się dłużnikiem banku w przypadku unieważnienia umowy kredytowej.

Unieważnienie umowy kredytu frankowego czy odfrankowienie kredytu – co jest korzystniejsze?

Drugą możliwością, która może być korzystna w przypadku umowy kredytowej we frankach szwajcarskich jest odfrankowienie kredytu. Oznacza ono usunięcie z umowy frankowej niedozwolonych klauzul walutowych, które umożliwiały bankom w trakcie trwania umowy dowolne zmiany kursu walut. Z punktu widzenia kredytobiorcy takie rozwiązanie jest bardzo korzystne, ponieważ umożliwia przekształcenie kredytu we frankach na kredyt złotówkowy, który reguluje WIBOR. W tym przypadku znika obowiązek zwrotu środków na rzecz banku, a także ciężkie sprawy sądowe o odszkodowanie i roszczenia ze strony banku oraz obowiązek wzajemnych rozliczeń. Z drugiej strony w przypadku odfrankowienia na mocy prawnej kredyt frankowy dalej istnieje, a w przypadku unieważnienia kredytu frankowego uwalniamy się od spłat i niepewnych rat, a także wszelkich dodatkowych umów, jakie musieliśmy podpisać razem z umową kredytową. Dodatkowo odzyskujemy utraconą zdolność kredytową. Jednak musimy być przygotowani na negatywne skutki unieważnienia kredytu frankowego.

Z całą pewnością trzeba przeanalizować obydwa rozwiązania sytuacji, biorąc pod uwagę wady i zalety. W przypadku, jeśli mamy kredyt denominowany, powszechnie za najlepsze rozwiązanie uznaje się obecnie unieważnienie takiej umowy i później powołanie się na zapis o przedawnieniu roszczeń. Coraz częściej, jeśli chodzi o kredyt indeksowany, postępowanie sądowe również kończy się unieważnieniem kredytu frankowego, jednak takie sprawy są trudniejsze.

Unieważnienie umowy kredytowej a Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) cały czas działa w sprawie frankowiczów i podejmuje korzystne wyroki kończące się unieważnieniem takiej umowy. W 2023 r. TSUE ma podjąć jedną z ważniejszych decyzji w temacie bezumownego korzystania z kapitału. Do tej pory warto cały czas walczyć o swoje prawa i analizować swoją sytuację przy pomocy kancelarii prawniczych zajmujących się kredytem frankowym. Doświadczeni prawnicy pomogą indywidualnie ocenić sytuację i stwierdzić czy korzystniejsza dla nas będzie próba, aby unieważnić kredyt, czy próba odfrankowienia tak, żebyśmy byli w stanie płacić comiesięczne raty adekwatnie do naszej zdolności kredytowej. Ważne, aby nie sugerować się ilością wygranych do tej pory spraw o uznanie umowy kredytowej za nieważną, ponieważ w sądzie nic nie jest oczywiste i każda sprawa jest rozpatrywana inaczej. Nawet jeśli wydaje nam się, że wygląda identycznie.